Jak przygotować się do długiego rejsu? strona 1 z 2

Zanim wyruszysz w pełnomorski rejs, musisz pomyśleć nie tylko o przygotowaniu łodzi, ale również o Twoim przygotowaniu mentalnym i fizycznym. Jeśli zdecydujesz się przyjąć rolę sternika, pamiętaj, że ponosisz odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i za członków załogi. Przygotowanie do długiego rejsu, musisz rozpocząć już na kilka tygodni wcześniej.
Jak przygotować się do długiego rejsu?
1
Aby czuć się dobrze fizycznie, musisz pomyśleć o rozsądnym pakowaniu. Przemyśl, ile będziesz potrzebował jedzenia i wody. Pamiętaj, że nie zawsze uda Ci się przybyć na czas do mariny, więc weź trochę prowiantu na zapas.
2
Zabierz ze sobą wszystkie leki i witaminy, których używasz regularnie. Pamiętaj o uzupełnieniu apteczki. Powinny się w niej znaleźć materiały opatrunkowe, leki na chorobę morską, zatrucia, ostre biegunki.
3
Zadbaj o odzież przeciwdeszczową i chroniącą przed wiatrem, rękawice żeglarskie, mocne buty wodoodporne, okulary przeciwsłoneczne. Pamiętaj również o kremach z wysokimi filtrami (najlepszy będzie tu Sun Blocker), gdyż w słoneczne dni słońce świeci bardzo mocno i możesz spiec się na „raka”. Podczas rejsu chroń również głowę, gdyż na jachcie bardzo łatwo o udar. W upalne dni ogranicz przebywanie na słońcu.
4
Przed wyruszeniem w rejs sprawdź, czy jacht jest ubezpieczony. Oceń jego stan techniczny.
5
Upewnij się, że na jachcie są gaśnice, apteczki, kamizelki ratunkowe i asekuracyjne.
Udostępnij na FB
6
Sprawdź, czy kadłub jest w dobrym stanie. Wszelkie nieszczelności, wgniecenia powinny zostać naprawione przed wyruszeniem w rejs, gdyż z pozoru drobne usterki mogą spowodować podczas rejsu duży problem i zagrożenie życia.
7
Oceń stan techniczny żagli i wymień olinowanie, jeśli to konieczne. Sprawdź wszelkie przetarcia i szwy.
8
Upewnij się, czy systemy bezpieczeństwa, nawigacyjne i elektryczne działają bez zarzutu.
9
Zbierz wszystkie potrzebne mapy i wykresy. Zaplanuj trasę z najwyższą starannością. Regularnie sprawdzaj komunikaty pogodowe i przygotuj się na ciągle zmieniające się warunki. Strzeż się burz, sztormów i szkwałów. Lepiej zostać jeden, dzień dwa dłużej w marinie, niż ryzykować.
10
Aby zmniejszyć stres podczas żeglowania w trudnych warunkach, poćwicz przed wyjazdem techniki relaksacyjne. Pomedytuj, staraj się nauczyć kontrolować swój oddech. Poćwicz opanowanie w trudnych warunkach.
11
Przygotuj się emocjonalnie i nastaw bojowo. Żeglowanie to nie tylko łapanie wiatru w żagle i cieszenie się otaczającą przygodą, ale również walka z żywiołem. Nastaw się na ciężkie warunki pogodowe. Pamiętaj, że na jachcie możesz mocno zmoknąć i może Cię porządnie przewiać. Zmieniające się ciśnienie atmosferyczne też ostro daje się we znaki. Wypracuj więc pozytywne nastawienie.
12
Zadbaj o dobre kontakty z załogą. Postaraj się poznać wszystkich dobrze przed wyruszeniem w rejs. Pamiętaj, że żeglowanie to praca zespołowa. Wykonuj komendy kapitana. Nie migaj się od prac porządkowych.
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub