Jak uprawiać lubczyk?

Lubczyk jest ziołem które wedle wierzeń ludowych podany wybranemu mężczyźnie zapewnia jego dozgonną miłość. Lubczyk ma smak "maggi" i jest rośliną wieloletnią, mrozoodporną osiągającą do 2 metrów wysokości.
Jak uprawiać lubczyk?
1

Stanowisko i wymagania glebowe


Stanowisko powinno być jasne, ciepłe i słoneczne, jednak może to być również cień. Lubczyk lubi gleby lekkie, wilgotne, wapienne, próchnicze, dobrze przepuszczające wodę z pH od 5,0 do 7,6. Nie będzie dobrze rósł na glebach ciężkich i gliniastych.

2

Wysiew


Nasiona lubczyku należy wysiać bezpośrednio do gruntu zaraz po zbiorze czyli w połowie sierpnia, lub na wiosnę z nasion kupionych w sklepie. Nasiona umieszczamy na głębokości 6 mm - 1,5 cm w rzędach oddalonych od siebie o 30-60 cm. Siewki przykrywamy na zimę liśćmi lub torfem. Na wiosnę przerywamy je wyrywając te najsłabsze i najmniejsze.

3

Pielęgnacja


Glebę w okolicy lubczyku co jakiś czas spulchniamy i regularnie plewimy. Lubczyk należy co jakiś czas nawozić nawozem organicznym oraz mineralnym.

4

Zbiory


Gdy liście będą już w pełni rozwinięte zrywamy je razem z ogonkami a następnie suszymy w przewiewnym miejscu w cieniu. Korzenie zbieramy w 2 lub 3 roku na jesień jak już liście lubczyku będą żółte lub wczesną wiosną przed wypuszczeniem listków. Korzenie należy oczyścić z ziemi i wypłukać pod bieżącą wodą. Gdy już wyschną należy je pociąć na 10 cm kawałki a następnie nawlec na sznurek i przesuszyć w cieniu w temp 30-35 stopni C. Korzeń powinien mieć po zasuszeniu żółtobrunatną barwę.

Udostępnij na FB
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub