Jak pielęgnować oleander?

Oleander nie jest rośliną mrozoodporną, dlatego należy go uprawiać w pojemnikach. Przez całą zimę powinien być trzymany w domu zaś kiedy tylko miną ostatnie przymrozki można go wystawić do ogrodu. Kwitnienie przypada na okres od połowy maja aż do października.
Jak pielęgnować oleander?
1

Stanowisko


W lecie należy wybrać dla oleandrów stanowisko słoneczne. Najlepiej będą się czuły przy oknie od strony wschodniej lub południowej. Roślinę tą należy trzymać w cieple jedynie do pierwszych przymrozków. Latem oleander można trzymać na oknie jak i w ogrodzie. Do ogrodu przenosimy go po minięciu ostatnich przymrozków. Przez pierwszy tydzień należy jednak hartować roślinę (tylko kilka godzin dziennie na świeżym powietrzu). Kiedy zaczną się przymrozki należy ją przenieść do mieszkania zaś w styczniu do chłodnego i jasnego miejsca o temperaturze 3-8 stopni C.

2

Podlewanie


Oleander lubi wilgoć a korzeniom nie przeszkadza szczególnie stojąca woda. Jeśli zapomnimy go podlać to w skutek przesuszenia zacznie zrzucać liście i kwiaty jednak wystarczy go podlać, aby znów zrobił się zielony.

3

Nawożenie


Oleander należy nawozić co 2-3 tygodnie od lipca do sierpnia nawozem dla roślin kwitnących.

4

Przycinanie


Jak już oleander przekwitnie należy usunąć mu kwiatostany. Jeśli chcemy, aby roślina była gęsta to należy przez pierwsze 2 lata na wiosnę przycinać wierzchołki pędów.

5

Zimowanie


Przed pierwszymi przymrozkami należy przenieść oleander do domu i postawić w jasnym i ciepłym miejscu. W styczniu przenosimy go do chłodnego i jasnego miejsca (3-8 stopni C) i trzymamy tam do końca lutego. Wówczas ograniczamy podlewanie (podlewamy tylko jak ziemia jest sucha).

6

Przesadzanie


Młode rośliny przesadzamy co około 2 lata do nieco większego pojemnika. Starszym wymieniamy jedynie górną warstwę ziemi (standardowa ziemia kwiatowa).

Udostępnij na FB
Wskazówki
  • Oleander jest rośliną trującą! Z tego powodu należy go trzymać z dala od dzieci.
  • Komentarze Tipy.pl (1)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Casper - 2016-05-16
Wszystko co powyżej z oleandrami potwierdzam ,rosną wybornie.Mam jednak problem z inwazją tarcznika , z którą sobie nie mogę poradzić na oleandrach.(dodam,że są to dość duże rośliny w pojemnikach średn.od 30 do 60cm.Może ktoś ma dobrą metodę na tarcznika - z góry dziękuję

Ciekawe porady

Czy wiesz, że grupa krwi może powiedzieć wiele o twojej kondycji zdrowotnej, a w szczególności o chorobach, na które...

Grupa krwi a zdrowie

Czy wiesz, że grupa krwi może powiedzieć wiele o twojej kondycji zdrowotnej, a w szczególności o chorobach, na które...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub