Jak zapobiec zapaleniu ucha po basenie? strona 1 z 6

Plaża, słońce, kąpiele w wodzie – brzmi jak scenariusz idealnych wakacji. I pewnie byłyby idealne, gdyby planów nie zepsuło atakujące znienacka zapalenie ucha. Jest ono skutkiem infekcji (czasem grzybiczej, ale częściej bakteryjnej) powstałej na skutek kąpieli w morzu lub basenie. Woda może wówczas wymyć z ucha pełniącą funkcje ochronne woskowinę, a sama zgromadzić się w kanale słuchowym tworząc ciepłe, wilgotne środowisko - idealne do rozwoju bakterii. Wywołane w ten sposób zapalenie ucha dotyka zazwyczaj tylko ucha zewnętrznego. Jego objawami jest z początku swędzenie i mrowienie w uchu. Towarzyszy temu niewielki lub bardziej nasilony ból. W takim przypadku warto skorzystać z domowych sposobów, które pomogą zwalczyć infekcję. Jeśli jednak prócz bólu pojawia się wydzielina z ucha lub problemy ze słuchem (wynikające z opuchlizny kanału słuchowego), należy natychmiast udać się do lekarza. Poniżej dowiesz się jak zapobiegać zapaleniu ucha po kąpieli oraz co robić, gdy infekcja mimo to się pojawi.
Jak zapobiec zapaleniu ucha po basenie?
Udostępnij na FB
1
zakaz kąpieli

Uważnie wybieraj miejsca, w których pływasz


Nie wskakuj do basenów, stawów, jezior, ani tych obszarów morza, gdzie woda nie jest czysta. Brudna woda oznacza więcej bakterii.

2
osuszanie uszu

Osusz uszy


Kluczową kwestią w zapobieganiu infekcji ucha jest niedopuszczenie, by pozostała w nim woda. Jeśli czujesz, że ucho jest mokre lub zatkane wodą (niezależnie od tego, czy właśnie pływałeś, czy wyszedłeś spod prysznica), spróbuj potrząsać przechyloną głową w taki sposób, by woda samoczynnie wypłynęła z ucha.

3
zakraplanie uszu

Przygotuj krople domowej roboty


Dostępne bez recepty krople na zapalenie ucha mogą zapobiec pojawieniu się infekcji lub złagodzić jej objawy. Jeśli nie masz uszkodzonej błony bębenkowej, możesz też przygotować antyseptyczne krople do uszu samemu. W tym celu w czystej, małej buteleczce zmieszaj równe części spirytusu salicylowego i białego octu winnego. Kilka kropli aplikuj do obojga uszu za pomocą czystego kroplomierza. Biały ocet winny ma działanie bakterio- i grzybobójcze, a spirytus wchłania wilgoć i również działa antyseptycznie i przeciwgrzybiczo. Krople takie można stosować także profilaktycznie – po każdej kąpieli.

4
plywanie w czepku

Noś czepek


Jeśli nie jesteś pływakiem olimpijskim, zwykły czepek kąpielowy będzie dla ciebie wystarczającą ochroną przed wodą przedostającą się do uszu. Pamiętaj tylko, by wybrać taki czepek, który dokładnie przylega do twojej głowy.

5
zakaz stosowania patyczków do uszu

Nie podrażniaj uszu


Przebieg łagodnej infekcji ucha możesz znacznie pogorszyć dłubiąc w nim, drapiąc lub wpychając do środka patyczki kosmetyczne. Woskowina wytwarzana w uchu ma właściwości antybakteryjne i stanowi naturalną barierę ochronną przeciw wilgoci i infekcjom. Nie stawiaj sobie więc za cel całkowite pozbycie się z uszu woskowiny. Jeśli podejrzewasz, że jej nadmiar powoduje u ciebie problemy ze słyszeniem, udaj się do laryngologa, który bezpiecznie rozwiąże problem.

  • Komentarze Tipy.pl (3)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Pati - 2016-10-28
U mnie był ten sam problem, na początku unikałam basenu,żeby nie brać kolejnego antybiotyku,ale odkąd zaczęłam stosować zatyczki do uszu wodoodporne,które wypełniają całe ucho i żadna woda im nie straszna-nie mam kłopotu z uszami
anabeel - 2016-09-23
Moje wizyty na basenie zawsze kończyły się zapaleniem ucha,dlatego od lat stosuję zatyczki do uszu,które dopasowują się do nich ,są jak plastelina.Odkąd koleżanka mi doradziła w tej kwestii,nie mam problemów z uszami.
zenek - 2015-08-24
tyle lat na basen chodzę i nie miałem zapalenia ucha, a i moi znajomi też nie, co za pomysły żeby to jeszcze samemu leczyć ???!!!
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub