Co warto zobaczyć w Przemyślu? strona 1 z 2

Przemyśl jest jednym z najstarszych miast na ziemiach polskich, pochodzi z X wieku. Jest też dużym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym oraz ważnym węzłem komunikacyjnym, jednak po wojnie, gdy wytyczano nowe granice miasta znalazło się ono nieco na uboczu ważnych szlaków przemysłowych. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, co warto zobaczyć będąc w Przemyślu.
Co warto zobaczyć w Przemyślu?
1
Twierdza Przemyśl. Tysiącletnie miasto ze względu na strategiczno - militarne położenie i znaczenie, od XVI - XVII wieku pełnił funkcję warownego grodu, w średniowieczu ufortyfikowanego miasta z górującym nad nim zamkiem, w okresie zaboru austriackiego wyznaczony został do pełnienia roli zapory, chroniącej drogi wiodące ze wschodu i północy na południe i zachód. Gdy w połowie XIX wieku zaostrzyły się zatargi o Bałkany między Austrią a Rosją, Przemyśl jako główne ogniwo we wschodnim systemie obronnym Austro-Węgier w okresie wojny krymskiej (1853-1856) zamieniony został w obóz warowny budowany w systemie poligonalnym. Miasto otoczone zostało pierścieniem 15 km wału i fosy, wzmocnionym około 30 bastionami, fortami, kleszczami i bramami.Twierdza Przemyśl
2
Zamek Kazimierzowski górujący nad Starym Miastem, z którym byli związani m.in. Piotr Kmita i Stanisław Poniatowski, został wybudowany przez Kazimierza Wielkiego. Jest nie tylko jedną z najstarszych budowli Przemyśla, ale także siedzibą najstarszego amatorskiego teatru w Europie.
Udostępnij na FB
3
Budynek Starostwa Powiatowego to dawny klasztor Dominikanów, trochę niedoceniany zabytek. "Brama Rycerska" robi nie małe wrażenie. Odkryte niedawno freski oraz planowane odsłonięcie pomnika Dobrego Wojaka Szwejka, być może sprawią, że plac Dominikański będzie liczniej odwiedzany przez turystów.
4
Budynek Garnizonowego Klubu Oficerskiego to dawny klasztor Dominikanek służy jako instytucja rozpowszechniania kultury, nie tylko dla żołnierzy. Mieści się jedna z największych atrakcji miasta Muzeum Twierdzy Przemyśl. Warto do niego zajrzeć, choćby, dlatego, aby zobaczyć rekonstrukcję wojskowej lepianki z czasów I wojny światowej.
5
Archikatedra Bizantyjsko - Ukraińska. Kościół ten był świadkiem historycznego wydarzenia. To właśnie w nim, papież Jan Paweł II po raz pierwszy w Polsce spotkał się z przedstawicielami obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.
6
Dawne Kolegium Jezuickie, obecnie przekształcone w muzeum, znajdują się tam między innymi liczne pamiątki po papieżu Janie Pawle II.
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Z roku na rok rośnie liczba osób, które zostały zaatakowane przez kleszcze. Ten fakt świadczy również o tym, że...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub