Jak leczyć chorobę bostońską?

Choroba bostońska jest wirusową chorobą zakaźną wywołaną przez wirus z grupy Coxsackie. Pierwszymi objawami jest gorączka, ból gardła, złe samopoczucie, osłabienie i brak apetytu. Ten okres inkubacji trwa 1-2 dni. Po tym czasie zaczynają rozwijać się w jamie ustnej małe pęcherzyki przechodzące często w owrzodzenia. U większości zarażonych osób (zwykle dzieci - nawet poniżej 3 lat) pojawia się swędząca wysypka na dłoniach i podeszwach stóp a nawet na pośladkach czy genitaliach. Objawy te zazwyczaj samoistnie ustępują po okresie 7-10 dni. Choroba jest najbardziej zaraźliwa przez pierwsze 7 dni aż do czasu ustąpienia gorączki i zaschnięcia pęcherzy. Choroba bostońska jest chorobą wirusową zatem nie należy jej leczyć antybiotykiem. Leczenie ma charakter objawowy i ma na celu łagodzenie objawów.
Jak leczyć chorobę bostońską?
1
Nie ma specjalistycznych metod leczenia choroby bostońskiej. Wszystkie objawy ustępują samoistnie bez konkretnego leczenia przeciwwirusowego po 7-10 dniach. Leczenie polega wyłącznie na łagodzeniu objawów.Choroba bostońska zdjęcia
2
Zaleca się podawanie paracetamolu lub innych środków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych.
3
Aby złagodzić dyskomfort w ustach należy smarować lub spryskiwać owrzodzenia lekami w aerozolu (np. Tantum Verde lub podobnymi). Dobre rezultaty daje również płukanie buzi naparem z szałwii lub rumianku.
4
Pęcherzyki na dłoniach, stopach, pośladkach czy genitaliach należy osuszać za pomocą pudrów (np. Pudrodermem), smarować kremami antywirusowymi lub fioletem gencjanowym.
5
Warto zacząć zażywać Neosine (tabletki lub w postaci syropu), który przyśpiesza ustąpienie objawów i wzmacnia odporność.
6
Należy dużo pić, minimum 100 ml na każdy kilogram masy ciała. Dyskomfort w ustach może nieco złagodzić mleko. Należy unikać soków i napojów gazowanych ze względu na zawarty w nich kwas który może dodatkowo podrażnić śluzówkę.
Udostępnij na FB
Ostrzeżenia
  • W przypadku pojawienia się w przedszkolu pierwszych zachorowań najlepiej jest odizolować swoje dziecko od rówieśników, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia.
  • Choroba bostońska powikłania (rzadkie): tymczasowe zejście paznokcia, wirusowe zapalenie opon mózgowych (ból głowy, sztywność karku), zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, zapalenie spojówek.
  • Na chorobę tą chorują zwykle dzieci jednak mogą zachorować również dorośli.
  • Choroba bostońska jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży.
Wskazówki
  • Dobrze jest odizolować chore dziecko od zdrowych dzieci a przynajmniej zminimalizować ryzyko ich kontaktu ze śliną czy płynem surowiczym z pęcherzy.
  • Należy często myć i prać rzeczy z którymi miała kontakt chora osoba.
  • Komentarze Tipy.pl (2)

Nie będzie widoczny na stronie
 
donald t. - 2017-01-16
Młode polki z okolic hamerykanskich baz wojskowych: uważajcie.
ozon - 2015-10-20
Nie ma lepszego lekarstwa jak woda utleniona kilka kropelek płukać usta i wypluć i tak co dwie godz to samo jak bolą cię uszy czy gardło
Depresja to jedna za najpopularniejszych chorób naszej cywilizacji. Ten globalny już dziś problem, dotyczy ponad 350...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub