Kryzys roku siódmego - jak go pokonać?

Kryzys w związku, chyba każdy z nas miał z nim do czynienia. Statystyczne najwięcej par rozstaje się po roku, następnie po trzech i siedmiu latach. Czy kryzys roku siódmego jest jedynie mitem wymyślonym przez psychologów? Odpowiedź na to pytanie jeszcze przez długi czas pozostanie zagadką. Jednak nie warto porównywać się do innych par i myśleć według ścisłe określonych zasad. Psycholodzy zgodnie twierdzą, że kryzysy w związku są potrzebne, bo pozwalają nam jako partnerom, ale i naszej relacji, rozwijać się.
Kryzys roku siódmego - jak go pokonać?
1
Poznaj kolejne etapy

Po okresie fascynacji następuje faza oczekiwania – dostrzegamy, że partner różni się od naszych wyobrażeń. Kolejny etap to walka o władzę – partnerzy chcą, by druga osoba zmieniła się dla nich, pojawić się może złość. Jeśli uda się to przebrnąć, to kolejnym etapem jest ów diabelski siódmy rok – już nie widzimy szans na zmianę, dostrzegamy tylko złe strony związku.
2
Szukajcie kompromisu

Gdy jest już naprawdę źle, non stop zdarzają się kłótnie i ciche dni, warto dokładnie omówić (i wypisać) plusy i minusy wspólnego bycia razem. Przyjrzyjcie się temu, co można w związku naprawić i starajcie się to robić.
Ważne jest, aby skupić się na tym, co w związku jest dobrego, na czym był budowany, a gorsze dni wliczyć w koszty bycia razem.
3
Wyznaczcie wspólne cele

Nowe sprawy zwykle na nowo rodzinę spajają. To może być zakup działki, remont mieszkania czy pojawienie się na świecie dziecka. Ustalcie pozytywne cele i dążcie do nich. To was zbliży.
4
Bądź zaangażowana

Raz w tygodniu idźcie na randkę. Robi tak nawet Barack Obama! To dobry sposób na utrzymywanie wzajemnej atrakcyjności. Gdy uda się Wam pokonać kryzys 7. roku, pojawi się pojednanie: świadomość, że nikt nie jest idealny plus większa tolerancja i zrozumienie dla odmienności, a także słabości partnera. I wreszcie: akceptacja – złoty środek między bliskością a niezależnością.
Udostępnij na FB
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 

Ciekawe porady

CV, czyli inaczej Curriculum Vitae to podstawowy dokument, który musisz mieć, jeśli zamierzasz ubiegać się dzisiaj o...

Jak napisać dobre CV?

CV, czyli inaczej Curriculum Vitae to podstawowy dokument, który musisz mieć, jeśli zamierzasz ubiegać się dzisiaj o...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub