Co się dzieje z organizmem po rzuceniu palenia strona 1 z 5

Nie ma wątpliwości, że palenie jest jedną z najbardziej szkodliwych rzeczy, (jeśli nie najbardziej szkodliwą), jaką możemy z własnego wyboru sami zafundować swojemu organizmowi. Negatywne skutki palenia papierosów to o wiele więcej niż tylko rak płuc. W rzeczywistości palenie ma związek z większością nowotworów mogących rozwinąć się w naszym ciele. Nałóg ten może powodować ciąże pozamaciczne, zaburzenia erekcji, wiele chorób serca i krążenia, a także ogólne pogorszenie stanu zdrowia. Rzucenie palenia, to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego organizmu. Pozytywne zmiany zerwania z nałogiem można zauważyć niemal natychmiast. Twoje włosy, ubrania i skóra będą lepiej pachnieć, koniec z wszechobecnym zapachem tytoniu! Co więcej, twój organizm bardzo szybko zacznie się uzdrawiać.
Co się dzieje z organizmem po rzuceniu palenia
Udostępnij na FB
1
Poprawa pracy układu krążenia
Spadek ciśnienia

Już w ciągu pierwszych 20 minut od czasu, kiedy puściłeś ostatniego dymka twoje serce oraz układ krążenia zaczynają pracować bardziej wydajnie.
2
Normalizacja poziomu tlenku węgla

Zgodnie z raportem opublikowanym przez biuro naczelnego lekarza USA w 1988 roku, w przeciągu 12 godzin od rzucenia palenia poziom tlenku węgla we krwi wraca do normalnego stanu.
3
Zwiększona wydolność płuc
Krążenie

Około dwóch tygodni od rzucenia palenia wydolność płuc poprawia się a krążenie zwiększa się. Z czasem następuje coraz większa poprawa, chociaż niektóre osoby mogą nie zauważyć konkretnych efektów aż do upłynięcia trzech miesięcy od daty porzucenia nałogu.
4
Polepsza się oddychanie
Oddychanie

Od 1 do 9 miesięcy po odstawieniu palenia, oddychanie polepsza się. Wraz z tym, jak rzęski płucne odrastają i zaczynają właściwie funkcjonować płytki oddech staje się coraz głębszy. Charakterystyczny kaszel ustępuje i organizm ma większe szanse w zwalczaniu przeziębień oraz infekcji.
5
Mniejsze ryzyko choroby
Ryzyko wystąpienia raka / udaru

W przeciągu 2 – 5 lat po rzuceniu palenia prawdopodobieństwo wystąpienia udaru wynosi tyle, ile u osoby nigdy niepalącej. Po pięciu latach, ryzyko zachorowania na niektóre formy raka takie jak rak pęcherza moczowego, przełyku, oraz nowotwory umiejscowione w gardle oraz w ustach spada o połowę. Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy spada do poziomu, jaki zwykle dotyczy osób niepalących.
6
Rak płuc
Rak płuc

Po 10 latach bez papierosa szanse na zdiagnozowanie u nas raka płuc wynoszą o połowę mniej niż u osób ciągle palących. Spada też ryzyko zachorowania na raka krtani i trzustki.
7
Mniejsze rzyzko wystapienia choroby wieńcowej
Choroba wieńcowa

Jak donosi IARC, po 15 latach od pożegnania się z nałogiem tytoniowym szanse wystąpienia u nas choroby wieńcowej spadają do poziomu charakterystycznego dla osoby niepalącej. Twoje serce jest znowu szczęśliwe!
8
Inne zalety wynikające z rzucenia palenia
Więcej korzyści wynikających z rzucenia palenia

Powyższa rozpiska dotyczy jedynie niektórych pozytywnych efektów pożegnania nałogu. Obniża się również prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy, a diabetykom łatwiej jest kontrolować poziom cukru we krwi. Oprócz tego, że nie pachną już dymem tytoniowym, włosy i skóra wyglądają też lepiej, a paznokcie nie mają już charakterystycznego żółtego zabarwienia. Zmarszczki znajdujące się wokoło ust mogą się trochę zmniejszyć a ich pogłębianie się będzie wolniejsze. Zęby staną się bielsze w przeciągu kilku tygodni. Również twój oddech się polepszy! Kolejnym bonusem jest fakt, że twój zmysł powonienia zacznie na powrót dobrze funkcjonować, a jedzenie odzyska dawny smak bez dodatkowej soli oraz przypraw.
  • Komentarze Tipy.pl (39)

Nie będzie widoczny na stronie
 
znachor - 2016-10-13
Nie pale od 23 lat i dalej mam kaszel i jestem słaby jak byłem a tesciowa nigdy nie paliła i nigdy nie chorowała i zmarła w wieku 64 lata na trzustkę 4 mic temu
ania - 2016-02-25
jak czytam wiekszosc wypowiedzi, to zastanawiam sie czy to pisza ludzie dorosli ?
vazon - 2016-02-25
Przez pierwszy tydzień chodziłem i jęździłem jak jakiś nieobecny głupek, a później było już tylko lepiej i lepiej. No dobra, trochę przytyłem, ale lepsze to od palenia.
były palacz - 2016-02-25
rzuciłem palenie 5 lat temu, po 30 latach zasilania kasy państwa w akcyzy i inne daniny.
Byłbym zadowolony w pełni, gdyby nie te 25 kilogramów, które mi przybyły w pół roku od rzucenia
Zwierz - 2016-02-25
Nic się ciekawego nie dzieje. Ciut do góry na wadze i nerw bez powodu. Paliłem od 22 roku życia do 35tego. Rzuciłem, choć nie do końca. Zapalę czasem na zakrapianych imprezach. Średnio raz na dwa miesiące. Nie lubię śmierdzieć "kipami", więc na codzień nie palę wcale. I nie dam się namówić. Za to prawdą jest, że nikotyna sprowadza uzależnionych do stanu "spokojności". Co sugerują moi palący znajomi. Zwłaszcza przy kawie. Sam, żłopię zbyt dużo kawy ale nie muszę sięgać po papierosa, albo latać w biurze jak kot z pęcherzem, "bo po kawie to trzeba zapalić".
Rzućcie to cholerstwo w cholerę a gwarantuję, że już po tygodniu będziecie budzić się w lepszej formie.
Olka - 2016-02-25
Samo rzucenie palenia nie przywróci wam cudownie zdrowia czy nie polepszy wam kondycji. Piszecie ze przytyliscie, ruch to zdrowie, papierosy rzuciliscie to zastąpcie je jakimim ćwiczeniami 3-4 razy w tygodniu. Taka moja rada. Sama pale i ćwicze i w ogóle zdrowe odżywianie ale i tak truje sie tymi papierosami. Dziwicie sie ze organizm po kilkunastu latach nałogowego palenia wam szwankuje? Ja bym sie nie dziwiła, przez tyle lat organizm był zatruwany to teraz czas na "odtrucie", być moze stad wasze negatywne objawy rzucania palenia. A co do artykułu, to w kazdym jednym artykule wszystko jest przekolorowane, "dieta cud", "rzuc fajki a bedziesz jak nowo narodzony". Gówno prawda. Sama nie wiem jak mój organizm zareagowałby na rzucenie palenia a pale już z jakieś 7 lat
qwe33 - 2016-02-25
Rzuciłem ok 10 lat temu, po ok 33 latach palenia a... miałem wtedy 53 lata.
Paliłem średnio 20 szt dziennie. Przez pierwszy rok, przytyłem rok 10 kg. Poza tym, żadnych z opisanych tu "pozytywów" nie odczułem co nie znaczy, że żadne pozytywne zmiany, w moim organizmie nie zaszły. Szczególnie zawiedziony jestem barakiem powrotu kondycji, która - teoretycznie - powinna wrócić po ok 6 latach niepalenia ale, może to też kwestia wieku.
Czy wiedząc to wszystko, dziś też rzuciłbym palenie? TAK(!) - a nawet więcej;
NIE ZACZYNAŁBYM...
Agata - 2016-02-25
Nie palę pięć miesięcy z tym tyciem to przesadzacie,a efekty są widoczne mniej kaszlę nie miałam ani raz chrypki szybciej chodzę nie śmierdzę mam lepszy smak zaczekam jeść śniadania paliłam trzydzieści lat,rzuciłam z desmoxanem wierzę że na zawsze i strasznie żałuję że kiedykolwiek palilam
qwe33 - 2016-02-25
Rzuciłem ok 10 lat temu, po ok 33 latach palenia a... miałem wtedy 53 lata.
Paliłem średnio 20 szt dziennie. Przez pierwszy rok, przytyłem rok 10 kg. Poza tym, żadnych z opisanych tu "pozytywów" nie odczułem co nie znaczy, że żadne pozytywne zmiany, w moim organizmie nie zaszły. Szczególnie zawiedziony jestem barakiem powrotu kondycji, która - teoretycznie - powinna wrócić po ok 6 latach niepalenia ale, może to też kwestia wieku.
Czy wiedząc to wszystko, dziś też rzuciłbym palenie? TAK(!) - a nawet więcej;
NIE ZACZYNAŁBYM...
koko - 2016-02-25
Po 4 latach nie palenia pojawił się guz nowotworowy ale nie groźny i skończyło się na strachu ale gdybym palił do dziś już tego posta bym nie napisał.Do fajek ciągnęło mnie do 2 lat.Do dwóch miesięcy,bóle głowy.Do 6 miesięcy ból w klatce piersiowej.Przy piwie nie wytrzymywałem i zdarzało się że 1-2 wypalałem i znowu tydzień podjadałem.W sumie było warto.Dzisiaj jak widzę palących to patrze na nich jak na smoki ziejące ogniem-śmieszne zjawisko.
partagos - 2016-02-25
Paliłem papierosy 47 lat , w wieku 68 lat miałem chrypkę , ibyłem na komputerowym badaniu gardła . Wynik badania : to może być rak , ale nie musi .Rzuciłem palenie , 11 rok jak nie palę , paliłem papierosy od Mazurów począwszy , na giewontach skończyłem , paliłem od 40 do 50 papierosów dziennie , dziwię się że jeszcze żyję , teraz mam 75 lat .
wyleczony - 2016-02-25
Rada dla tych co nie widzą różnicy.WROCIE do palenia i z głowy .Jak to powiedział moj znajomy lekarz.PALENIE NAŁÓG DLA GŁUPICH...
Anna - 2016-02-25
oloxx - idź do lekarza, musisz być na coś chory, ale z pewnością nie na rzucanie palenia. Po rzuceniu palenia od 2009 roku nie mam nawet kataru, nic mnie nie boli, nie męczę się, nie tyję, wszystko to, co opisano powyżej, to prawda.
centurychild - 2016-02-25
Większość komentarzy sugeruje, że z rzuceniem palenia wiążą się same źle rzeczy ale czy większość narzekajacych coś z tym zrobiła?
Tez rzuciłem palenie po 20 latach a palilem jak mała lokomotywa,tez przytylem- przy wzroście 166 cm/107 kg,ale do diabła ludzie czy myśleliście o tym co robicie?
Ja nie,tak jak wy,nałóg palenia zamienilem na nałóg żarcia bez opamiętania,teraz jest inaczej,biegam,ćwiczę,czuje poprawę jem zdrowo,może nie jakaś dieta ale waze 90 kg i mogę wbiec na 4 piętro,wcześniej 1 było problemem.
Wszystko zaczyna się w głowie,ja chciałem,ja widzę dobre efekty,a wy narzekacie daliście sobie kilka lat życia i wciąż narzekacie,zmieńcie tok myślenia,ruszcie dupska do parku,na rower,spacer,a noe żarcie o kanapa i narzekać,że łeb boli, że dupa rośnie, to zrozumcie, że to co chcecie osiągnąć osiągnięcie tylko ciężka praca nad sobą...
Wszystko co się dzieje w waszych organizmach to wasz wybór,wasza decyzja,wasz upór, nikt niczego za was nie zrobi,chcesz rzucić palenie i nie przytyć- to rzuć,na dietę,i dużo ruchu,zamiast podgryzac czekoladę kebsy,kiełbasę, to coś zdrowego i dużo ruchu- jeszcze nigdy nie przyszło nic łatwo
@ - 2016-02-25
Myślałem, że tylko stwierdziłem iż rzucenie palenia jest przereklamowane. Rzuciłem cztery lata temu po osiemnastu latach palenia. Jakie efekty? Nadciśnienie jakie było takie jest, pojawiła się arytmia, nerwica, przytyłem 12 kg- nie mogę się ich pozbyć pomimo różnych prób, spadek odporności (łapę ciągle jakiś katar , przeziębienie, bóle gardła gdy wcześniej się mnie nie imały takie sprawy)
Korzyści: brak świszczącego oddechu podczas snu, finanse.
Michal - 2016-02-25
U mnie to się zaczęło tak ze pewnego wieczoru kiedy już spałem to się nagle obodzilem z jakimś lenkiem po czasie coraz częściej aż doszło do tego ze kilka razy na noc tak miałem to przestałem palić i to był mój początek problemów z zdrowiem tydzień po przestaniu palenia w samolocie zaczęła mnie boleć głową coś na zasadzie rosadzamia głowy wymiotowac mi się chciało czułem się okropnie. Poszedłem do lekarza który leczył mnie na wszystko tylko ze nie wiedział co jest :) jedyne w czym mi pomógł to z tym nagłym wybudzaniem się w nocy pomógł mi inchalator ogólnie przez długi czas miałem wieczorami takie bóle głowy napady paniki że zaraz będę miał zawał czy że coś się stanie dużo piłem wody przez te miesiące miałem różne badania i nic nic i nic najgorsze było to że nie ma lekarzy którzy zajmoja się pacjetami którzy mają syndrom odstawieniczy po paleniu mimo że mija rok nadal jestem nerwowy mam lenki i zgage :(
try - 2016-02-25
Im dłużej paliłeś tym dłużej odczuwasz skutki. Osoby po 60 raczej nie powinny rzucać palenia - zmniejszyć ilość do 1 dziennie lub 1 na tydzień , bo to się odbije mocnymi skutkami ubocznymi: ciśnienie, cukrzyca, wydolość serca i płuc. Osoby młodsze jakoś powinny sobie z tym poradzić. Po pierwsze - NIE ZACZYNAĆ PALIĆ. Po drugie jak palisz długo ponad 10 lat przez rok zmniejszaj dawkę do jednego papierosa dziennie a potem co drugi dzień , co trzeci itp.. Ja po 30 latach palenia przestałem z dnia na dzień. Kaszel przeszedł po 2 latach, nadwaga 20 kg, reakcje alergiczne na zapach farb lub chemikali ze skokami ciśnienia, drzewka zapachowe mnie duszą, ostre perfumy to samo. Ale objawy się zmienają i mam nadzieję na lepsze mniej dotkliwe a potem wcale.
macom - 2016-02-25
i komu tu wierzyc... co zrobic... palic dalej? juz teraz mam problemy z nadwaga a co bedzie jak rzuce... ide zapalic akurat do kuchni, moze ktos mnie, w miedzyczasie uswiadomi...
polak emigrant - 2016-02-25
kolejna blondi przepisuje internet... wciskaj te kity chorym na nowotwory ktorzy nigdy dymka nie widzeli ...plagiatorko
Joasia - 2016-02-25
Nie palę od 5 -u lat .To najlepsze co mi się przytrafiło .Zrobiłam TO z dnia na dzień i udało się .Jestem z siebie DUMNA .Paliłam przez prawie 25 lat , a osiagnełam już rekord - 2 paczki dziennie , straszne , prawda ?
Owszem ,przytyłam ,ale zaczęłam chodzić ina fitnes i czuję się świetnie.
Kondycja i samopoczucie -extra, a ile zostało w portfelu - bezcenne.

pozdrawiam
alx - 2016-02-25
pale, bo lubie i mam gdzies to co się mowi o negatywnych skutkach itd.. W zyciu robi się jeszcze więcej rzeczy , które maga być jeszcze bardziej negatywne dla nas. Jak mam przytyć i być stary to wole być szuply i palic he he
Richard 25.02.2016 - 2016-02-25
Nie pale od 23.06.1998 paliłem 40-50 sztuk na dobę rzuciłem z dnia na dzień można ale jest bardzo ciężko na wadze poszło około 15 kg po latach waga spadła jakieś 10 kg
oloxx - 2016-02-25
nie palę od 7 stycznia 2014r. jeśli chodzi o objawy:
- kaszel nie zniknął, czasami nawet jest jeszcze gorszy
- WZROST WAGI (1kg / tydzień przez 4 miesiące)
- zaczęły się bóle głowy. z czasem coraz gorsze i bardziej dotkliwe
- nie zauważyłem polepszenia kondycji
- możliwe, że nadciśnienie się zwiększyło - w trakcie badań jestem
- jak wcześniej chorowałem maksymalnie raz w roku tak teraz minimum 3x w roku przebywam na chorobowym
Ann - 2016-02-25
Sama rzuciłam roku temu. Rzuciłam od razu, choć z powodu bóli głowy paliłam mniej niż wcześniej. I zdrowie lepsze i nie przyplątują sie choróbska i kasa jest w portfelu! Polecam wszystkim, a przede wszystkim przed lub w trakcie ciąży.
WojtekzWieliczki - 2016-02-25
Rzuciłem palenie w 2005. Paliłem 10 lat. Utyłem ok. 20 kg! Chodziłem wściekły przez kilka miesięcy! A nie daj Panie Boże jak ktoś przy mnie zapalił! Pierwsze zmiana jaką odczułem to powrót zmysłu smaku i powonienia. Przez co niestety jedzenie smakowało lepiej, a odruch palenia zamieniałem na przekąski. Paliłem 2 paczki dziennie, więc przekąski też były częste.
Ogólnie czuję się lepiej, ale odkąd się spasłem, to walczę z nadwagą. Najlepiej - nigdy nie zaczynać palić. Małolaci, jeśli to czytacie, nie zaczynajcie palić!
Zosia - 2016-02-25
Przestałam palić 6 lat temu i... zaczęła się walka z nadciśnieniem (zwalczyłam), z niedoczynnością tarczycy (walczę cały czas), z cukrzycą (walczę), z otyłością (zwalczyłam). Między bajki można też włożyć opowieści o zwiększonej wydolności oddechowej , że czuje się zapachy itd., tip. Słowem, nie palę, i jest to zmiana na gorsze (poza finansami, bo tu poprawa odczuwalna).
szymon - 2016-02-25
Może to wyglądać na ściemą ale jest prawdą. Palenie rzuciłem w 1976 r na znak politycznego protestu. Można powiedzieć dzięki komunie jestem zdrowszy.
Janek - 2016-02-25
A potem o wiele trudniej niż palenia jest pozbyć się dodatkowych kilogramów :-(
Sławek - 2016-02-25
Żuciem po 22 latach palenie Ok 12 lat temu i powiem ze nie wiem ile palili ci na których te badania były robione ale mi pozostało:
1 stałem sie nerwowy i wybuchowy , dawniej byłem oaza spokoju
2 nie czuje 60% zapachów jakie czuja inni
3 smak wrucił ale moze w 50%
4 oddech słaby płuca nie zregenerowały sie daje im jakieś 70%
Itd
Po 12 latach od zucenia palenia nadal czuje jego skutki, dla tego nie łudźcie sie ze po dłuższym czasie palenia wrucicie do 100% działania waszego organizmu.
Ale mimo tego ze u mnie stawiam wróciłem na 70% to warto.
taurus48 - 2016-02-25
"nie pachną już dymem tytoniowym" raczej nie ŚMIERDZĄ
Zenek Bębenek - 2016-02-25
Ja będę palić ile wlezie, niepalący są niesympatyczni
ni(c)kt ważny - 2016-02-25
poznałem gościa który rzucił palenie z dnia na dzień i po 2-ch mieiącach wylądował na metabolice
janusz - 2016-02-25
nie palę od marca16 2009 przytyłem z 5 kg. od opychania się czymkolwiek żeby nie palić po pierwszym roku po prostu stonowałem z jedzeniem i powróciłem do poprzedniej wagi obecnie mam lepsze zmysły smaku, węchu, skóra jest jędrniejsza i czuję dym nikotynowy z daleka i odraza mnie to.
Bogus - 2016-02-25
czternaście lat jestem szczęśliwy po 33 latach uzależnienia
Jablotron - 2016-02-25
Jak dotychczas w ciągu sześciu miesięcy od rzucenia palenia wystąpiły poniższe skutki:
- nadciśnienie
- wzrost wagi
- pogorszenie kondycji fizycznej
- odnowienie się starych zaleczonych chorób
tyle korzyści :)
qolanko - 2016-02-25
święte słowa za 11 dni minie rok pozdrawiam wszystkich rzucających można
Joanna32pl - 2016-02-25
Jezeli rzuca sie metoda Allana Carr´a....to NIC SIE NIE DZIEJE... jedyne koszta: zakup ksiazki ( pewnie jakies 30 zl)...i nic wiecej... palilam 20 lat, doszlam do 2,5 paczki dziennie... wpadla mi ksiazka w rece..przeczytalam 2-3 razy.. i kiedys po prostu przestalam myslec o papierosach... i tak juz mam ze 12 lat
Gość - 2016-02-25
jedzenie odzyska dawny smak bez dodatkowej soli oraz przypraw.

Jasne nie palę od 2 miesięcy, przytyłem 6 kg wyglądam jak balon.
Zastanawiam się nad powrotem do palenia.
waldek44 - 2016-02-25
Kto wam płaci za tę propagandę ?!
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub