Jak zwalczyć gorączkę domowymi sposobami? strona 1 z 6

Gorączka to podwyższenie temperatury ciała. Występuje ona, gdy nasz organizm stara się zwalczyć infekcję wywołaną przez bakterie. Jest to reakcja naturalna. Nasz układ immunologiczny automatycznie podwyższa temperaturę naszego ciała, ponieważ bakterie wywołujące choroby nie potrafią przetrwać w wysokich temperaturach. Dlatego też niska gorączka może być dobra dla naszego zdrowia. Jednak gdy temperatura jest zbyt wysoka, mogą pojawić się problemy.
Jak zwalczyć gorączkę domowymi sposobami?
Rzeczy, których potrzebujesz:
Przewiewne ubrania, Chłodne okłady, Chłodna kąpiel, Czas na pielęgnowanie pacjenta
Udostępnij na FB
Wskazówki
  • W żadnym wypadku nie wpadaj w panikę.
  • Zanim zwrócisz się o pomoc do lekarza, zaufaj własnej intuicji i zacznij działać.
  • Jeśli pacjent ma omamy lub halucynacje, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.
  • Jeśli gorączka się utrzymuje, idź do apteki po środki na gorączkę dla dzieci w formie czopków lub syropu. Farmaceuta z pewnością pomoże ci w wyborze.
1
gorączka u dziecka - krok 1
Wysoka gorączka, szczególnie u dzieci, może być bardzo niepokojąca. Istnieje jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, by obniżyć i zwalczyć zbyt wysoką gorączkę. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci nauczyć się, jak radzić sobie ze zbyt wysoka temperaturą wykorzystując naturalne metody.
2
gorączka u dziecka - krok 2

Nie panikuj!


Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. W większości przypadków, zarówno u dorosłych jak i u dzieci, wystąpienie gorączki oznacza, że nasz organizm robi to, co powinien – broni się przed infekcją. Jeśli zaczniesz panikować, dziecko z pewnością to zauważy. Panika w tej sytuacji nie pomoże i z pewnością nie przyczyni się do obniżenia gorączki. Spróbuj zachować spokój i natychmiast zadzwoń do lekarza rodzinnego lub na pogotowie. Jeśli gorączka jest zbyt wysoka, będzie to konieczne. Zanim jednak skorzystasz z porady lekarza, możesz spróbować obniżyć gorączkę domowymi sposobami.

3
gorączka u dziecka - krok 3

DotykDotyk jest bardzo ważny. Zacznij wierzyć w to, że nasz układ odpornościowy jest zdolny do walki z wszelkimi infekcjami. Przytul, obejmij i łagodnie masuj chorą osobę, tak często jak tylko dasz radę. Bliskość rodziców lub innych, bliskich osób jest szczególnie ważna dla dzieci, może bowiem zdziałać cuda. Nie zapominaj, że psychika odgrywa ogromną rolę w leczeniu chorób. Jeśli będziesz pocieszać, często przytulać i dotykać swoje dziecko, z pewnością poczuje się ono kochane i bezpieczne. Pomoże to zapewnić spokój, którego organizm potrzebuje, by szybciej zwalczyć infekcję.

4
gorączka u dziecka - krok 4

Dużo płynów


Podczas gorączki staraj się podawać pacjentowi jak najmniej stałych pokarmów. W zamian za to chora osoba powinna pić znaczne ilości zdrowych napojów. Najlepsza będzie woda lub 100% sok owocowy bez dodatku cukru. Unikaj podawania mocno słodzonych napojów i soków na bazie koncentratów. Odpowiednie spożycie płynów zapobiega odwodnieniu organizmu, które może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Wówczas nie obejdzie się bez pomocy specjalisty.

5
gorączka u dziecka - krok 5

Komfort pacjenta


Użyj przewiewnych i luźnych ubrań oraz koców. Zrób wszystko, by twój podopieczny czuł się jak najlepiej. Nie ważne czy jest on w łóżku czy w wannie, zadbaj o to, by nie było mu zbyt gorąco ani też zbyt zimno. Staraj się, by pacjent czuł się jak najbardziej komfortowo.

6
gorączka u dziecka - krok 6

Okłady z lodu lub zimnej wody


Lód należy owinąć w czystą ściereczkę lub worek foliowy. Nie wolno przykładać lodu bezpośrednio do skóry. Okłady z lodu lub zimnej wody przykładamy do czoła, na skronie, potylicę jak również do pachwin, pod kolana oraz na szyję.

7
gorączka u dziecka - krok 7

Chłodne kąpieleTemperatura wody powinna być o około 2 stopnie Celsjusza niższa, niż temperatura ciała, jeśli mamy do czynienia z gorączką występującą u osoby dorosłej. Jeśli gorączkę ma dziecko, wówczas temperatura wody powinna być niższa o 0,5 stopnia od temperatury ciała. Chłodniejsze kąpiele mogą tylko pogorszyć stan chorego.

8
gorączka u dziecka - krok 8

Okłady z plasterków surowego ziemniaka lub cebuli


Wypróbuj stare domowe sposoby na obniżenie gorączki. Umieść plasterki cebuli lub ziemniaka na rozpalonym czole. Jeśli opiekujesz się małym dzieckiem i starasz się uniknąć wizyty u lekarza, skorzystaj właśnie z tego sposobu. Możesz również plasterki cebuli lub ziemniaka nałożyć na stopy, zabandażować i założyć skarpetki.

9
gorączka u dziecka - krok 9

Herbata lipowa z sokiem malinowym i cytrynąWypróbuj herbatę lipową z sokiem malinowym. Herbatkę lipową lub kwiaty lipy parz przez 15 minut, po czym odcedź, dodaj łyżkę soku malinowego i soku z cytryny. Herbatę taką pij 3-4 razy dziennie.

10
gorączka u dziecka - krok 10
Daj gorączce kilka dni, aby spełniła swoje zadanie. Zwróć jednak szczególną uwagę na to, czy twój podopieczny nie jest odwodniony i czy nie ma halucynacji. Jeśli zaobserwujesz takie objawy, konieczna będzie pomoc specjalisty. Pamiętaj jednak, że najważniejszym czynnikiem, który prowadzi do obniżenia gorączki, jest unikniecie paniki. Zatem zachowaj spokój.
Wskazówki
  • W żadnym wypadku nie wpadaj w panikę.
  • Zanim zwrócisz się o pomoc do lekarza, zaufaj własnej intuicji i zacznij działać.
  • Jeśli pacjent ma omamy lub halucynacje, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.
  • Jeśli gorączka się utrzymuje, idź do apteki po środki na gorączkę dla dzieci w formie czopków lub syropu. Farmaceuta z pewnością pomoże ci w wyborze.
  • Komentarze Tipy.pl (6)

Nie będzie widoczny na stronie
 
J. - 2016-07-25
herbata z ogórecznika. Poczytaj o nim jesli masz wątpliwości. J
Bu - 2016-01-26
Herbata z sokiem malinowy jest najlepszym sposobem.
patka - 2015-12-26
Jakie domowe sposoby sa najlepsze na goraczke u 3 letniego dziecka .
daria16rog - 2013-03-04
Ważne rady jednak teraz te choroby są tak nie bezpieczne, że ciężko jest zbić nimi gorączkę. Nawet czopkami miałam ostatnio problem zbić dziecku gorączkę.
Minkaa14 - 2013-02-05
Wszystkie te sposoby są radykalne. Ale warto po nie sięgać gdy w domu nie ma tabletki lub nie chcemy się uzależniać. Ostatnim razem jak miałam gorączkę to mama mi kazała dużo pić. Miałam no sobie wtedy tylko koszule nocna i bieliznę. I faktycznie te domowe sposoby naprawdę . Pozdrawiam.
zdzihu - 2010-12-28
ale jaja
Najczęściej mamy z nimi do czynienia początkiem wiosny oraz w okresie letnim. Synoptycy i łowcy burz twierdzą, że...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub