Jak pakować plecak? strona 1 z 3

Nawet najlepsze plecaki mogą okazać się niewygodne, jeśli nie będą odpowiednio spakowane. Skorzystaj z kilku prostych wskazówek, które podpowiedzą ci jak prawidłowo spakować plecak.
Jak pakować plecak?
1

Zacznij od wybrania odpowiedniego dla siebie plecaka.
Rozmiar plecaka powinien zachować odpowiednią równowagę pomiędzy byciem lekkim, a posiadaniem wszystkich udogodnień, których potrzebujesz do zachowania odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że specjalne mocowania na przedmioty takie, jak śpiwór czy namiot, mogą zmienić ciężar i wielkość plecaka. Dotyczy to głownie większych plecaków, które puste mogą ważyć nawet kilka dodatkowych kilogramów.

2
Rozkład ciężaru:
- Najcięższe przedmioty zawsze układaj jak najbliżej pleców. Cały ciężar powinien być skupiony między łopatkami.
- Jeśli wybierasz się na dłuższą wędrówkę szlakami, umieść ciężkie przedmioty nieco wyżej wewnątrz plecaka. Dzięki temu prawie cały ciężar skupi się na twoich biodrach, które są najlepiej przystosowane do przenoszenia dużych ciężarów.
- Jeśli wybierasz się na spacer poza szlakami, umieść najcięższe przedmioty nieco niżej w głównej kieszeni plecaka. To obniża środek ciężkości i zwiększa stabilność na nierównym terenie.
- Zależy ci na komforcie, eksperymentuj więc z różnym rozłożeniem ciężaru i rozłóż go tak, by było ci wygodnie.
rozkład ciężaru w plecaku
Udostępnij na FB
3
Układanie rzeczy.
- Jeśli to możliwe, przez rozpoczęciem pakowania rozłóż wszystkie rzeczy przed sobą. Dzięki temu będziesz bardziej świadomy tego, co pakujesz i zorientujesz się, czego jeszcze ci brakuje.
- Śpiwór połóż na samym dnie głównej kieszeni plecaka. Mocno ściśnij i połóż na nim wszystkie inne lekkie przedmioty, których nie będziesz potrzebować zanim nie będziesz kłaść się spać (poduszka, piżama).
- Małe przedmioty o podobnym zastosowaniu (np. naczynia i przybory kuchenne) zapakuj razem w kolorowe woreczki. Dzięki temu w razie potrzeby łatwiej będzie można je odnaleźć.
- Jeśli przenosisz płynną rozpałkę, upewnij się, że korek od butelki jest dobrze dokręcony. Umieść ją poniżej żywności. Gdy przypadkowo się wyleje, żywność nie będzie miała z nią styczności.
- Nie marnuj pustych przestrzeni. Na przykład wrzuć do garnka jakąś niewielką część garderoby.
- W razie potrzeby rozdziel między członków grupy cięższe rzeczy, z których wspólnie korzystacie (np. namiot).
- Przedmioty, których często używasz, schowaj w łatwo dostępnym miejscu. Zawsze miej pod ręką mapę, kompas, GPS, krem do opalania, okulary przeciwsłoneczne, latarkę, środek przeciw owadom, zestaw do pierwszej pomocy, przekąski, narzędzia i płaszcz przeciwdeszczowy.
- Napnij wszystkie paski ściskające, aby zapobiec przemieszczeniu się ciężarów.
4

Weź ze sobą pokrowiec na aparat.
Możesz go przymocować do ramienia plecaka lub paska na biodra. Dzięki temu w każdej sytuacji będziesz miał łatwy dostęp do aparatu. Pokrowce te mają specjalną miękką wyściółkę chroniącą aparat przed uszkodzeniem, ochraniają przez deszczem i posiadają kieszenie na karty pamięci, baterie lub ściereczkę do obiektywu.

5

Pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak.
Choć niektóre plecaki wykonane są z wodoodpornej tkaniny, warto wziąć ze sobą specjalny pokrowiec. Wszystkie plecaki maja szwy i zamki, przez które wilgoć z pewnością dostanie się do środka. Jeśli opady deszczu będą długotrwałe, zawartość naszego plecaka będzie mokra. Pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak rozwiąże ten problem.

6

Weź ze sobą kilka przyrządów do naprawy.
Paski taśmy izolacyjnej owiń wokół butelki lub kijków. Gdy urwie się pasek, będziesz w stanie szybko naprawić usterkę. Weź ze sobą kilka agrafek, na wypadek gdyby zepsuł się zamek.

  • Komentarze Tipy.pl (1)

Nie będzie widoczny na stronie
 
turysta - 2010-04-16
bardzo wartościowa porada, istotnie właściwy rozkład ciężaru na plecach znacznie ułatwia wszelkiego rodzaju piesze wycieczki

Ciekawe porady

CV, czyli inaczej Curriculum Vitae to podstawowy dokument, który musisz mieć, jeśli zamierzasz ubiegać się dzisiaj o...

Jak napisać dobre CV?

CV, czyli inaczej Curriculum Vitae to podstawowy dokument, który musisz mieć, jeśli zamierzasz ubiegać się dzisiaj o...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub