Jak odetkać ucho? strona 1 z 7

Zatkane ucho może być bardzo dużym kłopotem. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne, m.in.: przeziębienie, alergia, zapalenie migdałków, ból gardła, odra, zakażenie wirusowe lub bakteryjne, zapalenie zatok, pęknięcie błony bębenkowej i wysokie ciśnienie krwi. Chociaż zdarzają się przypadki, gdy zatkane ucho może okazać się poważniejszym problemem medycznym, w większości sytuacji wystarczą jednak domowe sposoby. Poniżej zajdziesz wskazówki jak i czym najlepiej odetkać zatkane ucho.
Jak odetkać ucho?
Udostępnij na FB
Wskazówki
  • Należy bezwzględnie unikać stosowania do czyszczenia ucha ostrych przedmiotów takich jak agrafki czy ołówki, możesz nimi uszkodzić błonę bębenkową.
  • Niewskazane jest stosowanie patyczków kosmetycznych, gdyż przepychają wosk dalej wgłąb kanału ucha.
  • Zatykanie się uszu podczas lotu lub wycieczek w góry może mieć związek ze zmianą ciśnienia przy zmianie wysokości.
  • Jeżeli żaden z powyżej wymienionych środków nie przyniósł ci ulgi, skonsultuj się z lekarzem. Niewyleczony problem z uchem może być bardzo poważny w skutkach.
1
sposoby na zatkane ucho - 1

Żucie gumy do żucia może pomóc odetkać zatkane ucho.

2
sposoby na zatkane ucho - 2

Podobny skutek może spowodować bardzo częste, wielokrotne połykanie śliny.

3
sposoby na zatkane ucho - 3

Ciepłe krople oliwy z oliwek zakropione do niedrożnego ucha mogą przynieść bardzo szybką ulgę.

4
sposoby na zatkane ucho - 4

Para wodna może odetkać ucho. Weź gorący prysznic i pozostań w łazience jeszcze, co najmniej 10 minut, aby para dotarła głęboko do kanału ucha i mogła je odblokować.

5
sposoby na zatkane ucho - 5

Zagotuj odrobinę wody i pozostaw ją do ostygnięcia. Następnie zmieszaj w równej proporcji z wodą utlenioną. Strzykawką lub pipetką umieść mieszankę w uchu i pozostaw na około 20 minut. Woda utleniona rozpuści woskowinę i spowoduje odetkanie ucha.

6
sposoby na zatkane ucho - 6

Aby odetkać ucho możesz zaaplikować do jego kanału kilka kropli oleju mineralnego.


Natychmiastowe odblokowanie zatkanego ucha można też uzyskać zakrapiające je kilkoma kroplami gliceryny.

Wskazówki
  • Należy bezwzględnie unikać stosowania do czyszczenia ucha ostrych przedmiotów takich jak agrafki czy ołówki, możesz nimi uszkodzić błonę bębenkową.
  • Niewskazane jest stosowanie patyczków kosmetycznych, gdyż przepychają wosk dalej wgłąb kanału ucha.
  • Zatykanie się uszu podczas lotu lub wycieczek w góry może mieć związek ze zmianą ciśnienia przy zmianie wysokości.
  • Jeżeli żaden z powyżej wymienionych środków nie przyniósł ci ulgi, skonsultuj się z lekarzem. Niewyleczony problem z uchem może być bardzo poważny w skutkach.
  • Komentarze Tipy.pl (18)

Nie będzie widoczny na stronie
 
LOONKA - 2016-09-06
Głupie,nie działające porady...Laryngolog przepłucze i odetka ucho,samemu się nie kombinuje...
Agata - 2016-04-04
Czy mógłby mi ktoś doradzić co mam zrobić?
Mój problem jest taki , że używając właśnie tych patyczków kosmetycznych wcisnęłam woskowinę dalej. Co powinnam w tej sytuacji zrobić ? Najlepiej coś z domowych sposobów .
Daniox350 - 2015-09-09
Może to pytanie być dziwne ale czy to boli jak laryngolog czysci ucho?
kkasiamanturka - 2015-07-02
Dziekuje za sposub aby nabrac powietrza i zatkac nos mi tez to pomoglo chociasz bolalo troszeczke
@ - 2014-12-01
Nie, nie lepiej iśc do lekarza na odetkanie uszu, bo to pomoże tylko na jakiś czas. A przyczyną jest infekcja grzybicza. Jeśli dotarła już do uszu, to znaczy że toksyny zaatakowały cały organizm, a wtedy staje się to groźne dla życia. I trzeba leczyć grzybicę u mykologa, immunologa lub naturoterapeuty jak najszybciej, zanim będzie bardzo źle. Dieta jest obowiązkowa.
kleos - 2014-11-25
nie lepiej iść do lekarza, mu to zajmie 10 minut z podgrzaniem wody, i fajno
Pitero - 2014-11-25
To wszystko na drobnostki. Naprawdę zatkane ucho-próba Valsalvy lub katateryzacja u laryngologa!
Nauczyciel - 2014-11-25
Co za geniusz wpisał tutaj wodę utlenioną? Ja tak sobie załatwiłem ucho - woda utleniona UTWARDZA woskowinę i powoduje, iż staje się ona na tyle twarda, że lekarz laryngolog musi zalecić podawanie specjalnych kropli do ucha (zmiękczających woskowinę), gdyż nie może nawet podjąć próby jej odetkania.
Dzięki wodzie utlenionej zamiast kilku dni głuchoty na lewe ucho miałem prawie 2 tygodnie problemów. Jestem nauczycielem - brak jednego sprawnego ucha to katorga w pracy!
@ - 2014-11-25
Kompletne bzdury. Jest tylko jedna przyczyna zatkanych uszu. Grzybica, która opanowała cały organizm. To grzybicę trzeba leczyć. A leki dawane na uszy jeszcze ją nasilają, więc nie pomogą.
dr Kuźniarz - 2014-11-25
Unikać wody w uszach! To podstawa. W czasie kąpieli zakładać zatyczki do uszu, a w razie zatkanych należy czyścić środkami na bazie oliwy, a nie wody. Woda, która zalega w uszach powoduje rozmnażanie się tam bakterii i innych ustrojstw, do tego zapycha przewód słuchowy i powoduje migrenę oraz otępiałość. Najlepiej mieć zawsze sucho w uszach i co jakiś czas zakraplać je oliwką najlepiej zakupioną w aptece do tego celu. Pozdrawiam
Tantrum - 2014-11-24
Może być także woskowina. Ja sobie z nią radzę w taki sposób, że dość dużą strzykawką tłoczę wodę do ucha. Po paru razach wychodzi. Nie trzeba czekać kilka tygodni na wizytę u larybngologa.
krzys - 2014-11-24
mi sie tak zatkalo ucho ze przestalem na nie slyszec , poszedlem do laryngologa i mi przeplukal taka duza strzykawa , teraz slysze jak nowo narodzony
adam - 2014-11-24
zatkanego ucha się nie wyczyści, trzeba iść do laryngologa
Azja - 2014-11-24
pójść do laryngologa a wcześniej po skierowanie do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o przepłukanie uszu oni to zrobią bezboleśnie i chyba najlepiej
pati - 2014-11-24
Mi pomaga ciekła parafina. Na noc do ucha wlać parę kropelek do zatkanego ucha i po problemie, a jeśli to nic nie da to wizyta u laryngologa i jest spokój
grazyna2 - 2013-04-03
Jeśli to nie skutkuje- nie obawiaj się, ale idź do laryngologa, raz miałam płukanie uszu, nic nie boli-zapewniam, a ulga-ogromna
grazyna2 - 2013-04-03
Miałam ten problem, dobre jest ćwiczenie: nabierz powietrza, zatkaj nos i wypuszczaj-poczujesz w uszach taki dziwne poruszenie - mi się tak odetkało, powodzenia
sylwia180793 - 2013-01-05
Jeżeli mi nie pomaga przepłukanie wodą udaję się do laryngologa, od tego on jest i zrobi to profesjonalnie. Czyszczenie przedmiotami może wepchnąć zanieczyszczenia dalej.
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub