Jak sprawdzić świeżość jajek? strona 1 z 4

Nie jest ważne, do czego chcemy użyć jajek - czy chcemy z nich zrobić jajecznicę, majonez czy ugotować na twardo, to zawsze przed ich wykorzystaniem powinniśmy sprawdzić ich świeżość. Jak to zrobić?
Jak sprawdzić świeżość jajek?
Udostępnij na FB
Ostrzeżenia
  • W Ameryce jaja mają termin przydatności do spożycia 2 dni, zaś w Europie - 28. Prof. Adam Mazanowski, największy polski specjalista od jaj, bije na alarm - 10% jaj w sklepach jest popsute, 40% zaczyna się psuć, zaś reszta nadaje się do spożycia, jednak świeża i tak nie jest.
1
Świeżość jaj
Nalej wody do małej miseczki i dodaj do niej 2 łyżki soli. Dokładnie wymieszaj, aż sól się rozpuści. Dzięki soli zwiększysz gęstość wody.
2
Sprawdzanie świeżości jaj
Jeśli jajko opadnie na dno, to oznacza, że jest świeże. Bardzo świeże jajka dobrze się trzymają dna podczas gotowania, jednak źle się obierają po ugotowaniu na twardo (część białka odchodzi z łupką).
3
Nieświeże jajko
Jeśli jajko wypłynie na powierzchnię, oznacza to, że jest popsute. Wszystkie jajka mają w środku odrobinkę powietrza - im starsze jajko, tym więcej powietrza zawiera w środku.
Ostrzeżenia
  • W Ameryce jaja mają termin przydatności do spożycia 2 dni, zaś w Europie - 28. Prof. Adam Mazanowski, największy polski specjalista od jaj, bije na alarm - 10% jaj w sklepach jest popsute, 40% zaczyna się psuć, zaś reszta nadaje się do spożycia, jednak świeża i tak nie jest.
  • Komentarze Tipy.pl (15)

Nie będzie widoczny na stronie
 
wiki - 2015-09-28
Inną metodą jest potrząsanie jajkiem - nieświeże bulgocze w środku.
Raula Parmel - 2015-03-10
Część jajka nie odchodzi z łupką tylko ze skorupką. Bo tak się składa że jajka maja skorupki. A łupki mają ponoć czasem gaz, którego nawet w Polsce poszukiwano.
annabarbara14 - 2015-03-10
Na grzyba takie i jakiekolwiek sposoby? Rozbijasz jajko, wąchasz i wszystko jasne. Debile wymyślają sposoby na sprawdzenie świeżości- i po co? Pójdą z tym jajkiem do sklepu i oddadzą? A może są za głupi by skorzystać z mojego sposobu i ostatnie jajko zepsuje im 59 dobrych jajek? (Robię sękacz)
addam60 - 2015-03-10
Czy ten artykuł misi mieć 4 strony ??
klops - 2015-03-10
Od 40 lat nie spotkałem zepsutego jajka. Artykuł bez sensu...
ati - 2015-03-10
Powiedzcie mi, jak to jest mozliwe, ze w okresie 30 lat, kiedy mieszkam na tzw. Zachodzie, nie zdarzylo mi sie kupic zepsutego jajka... Czyzby przypadek, czy jednak cos wiecej...
Marek P. - 2015-03-10
Normalnie odkrycie Ameryki przy tym to pikuś. Autorowi Nobel za wynalazek i jednoczesnie kara za zmarnowanie aż czterech stron, żeby to wyjaśnić i zwizualizować. Pozdrawiam
babcia - 2015-03-10
Aby ugotowane jajko dobrze się obłupywało ze skorupki (świeże też) należy przed ugotowaniem zrobić maleńką dziurkę w miejscu pęcherzyka powietrznego (czubkiem noża, grubą igłą lub gotowym przyrządzikiem). Podczas gotowania powietrze zostanie wypchnięte na zewnątrz , dzięki czemu wewnętrzna błonka nie będzie ściśle przylegać do skorupki.
Luis - 2015-03-10
Wystarczy jajkiem zakręcić jeśli powoli się obraca to jest zbuk , jeśli szybko to świeże :)
szydera - 2015-03-10
Z chłopem podobnie, do wanny z lodowata woda i worek soli - jak utonie znaczy wierny, jak pływa - znaczy puszcza się
adam - 2015-03-10
Od ponad 20-tu lat nie zdarzyło się, żebym trafił na zepsute jajko, ani też nie słyszałem o takim przypadku wśród znajomych.
hmmm - 2015-03-10
Nie cierpie super swiezych jajek, bo nie idzie tego cholerstwa obrac. A prawda jest taka ze jajko ktore ma miesiac wcale nie musi byc zepsute. Czy zbuk czy nie zbuk to sie to przede wszystkim CZUJE.
jajo - 2015-03-10
w osolonej wodzie to wszystko będzie pływać. Toszku powtórki z fizyki by się komuś przydało. taki test wykonuje się na bardzo zimnej wodzie ale nie osolonej!!!
metoo - 2014-12-22
Ale jak.to.mozlowe, ze w stanach moga byc tylko2. Dni w sklepie?!
Aiden_45 - 2013-10-31
W końcu wiem jak sprawdzić świeżość jaj. Bardzo dziękuje za ten poradnik. Pozdrawiam
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub