Jak pielęgnować kaktusa bożonarodzeniowego (Szlumbergera)?

Najczęściej w okresie od końca października do grudnia w sklepach pojawia się w sprzedaży najwięcej kaktusów bożonarodzeniowych. Większość z nich jest już cała w pąkach lub kwiatach. Najlepiej wybrać takiego, który ma więcej pączków, wówczas będziemy mogli podczas świąt obserwować pojawiające się kolejne pięknie, delikatne kwiaty. Zanim zdecydujesz się na zakup kaktusa bożonarodzeniowego, powinnaś się jednak dowiedzieć jak go pielęgnować. Poniżej znajdziesz kilka porad jak to robić.
Jak pielęgnować kaktusa bożonarodzeniowego (Szlumbergera)?
1
Kaktus bożonarodzeniowy lepiej rośnie w ziemi torfowej, niż zwykłej.
2
Kaktus powinien stać w jasnym, dobrze oświetlonym miejscu, ale nie w bezpośrednim nasłonecznieniu. W lecie, jeżeli chcesz go wystawić na zewnątrz, lepiej zapewnić mu ocienione miejsce.
3
Kaktus bożonarodzeniowy ma inne wymagania, niż tradycyjny kaktus. Przede wszystkim potrzebuje wody zawsze, gdy ziemia z wierzchu jest sucha (w przeciwieństwie do innych kaktusów).
4
Wodę do podlewania mieszaj z kilkoma kroplami nawozu do roślin domowych. Pamiętaj, aby nie przesadzać z podlewaniem. Jeżeli to zrobisz, pojawią się grzyby, które będą widoczne w postaci białych plam na liściach i na ziemi.
5
Zaprzestań podlewania tuż zanim pojawią się pąki. Jeżeli kupujesz kaktusa po raz pierwszy, nie podlewaj go do końca października.
6
Przycinaj kaktusa gdy sezon kwitnienia całkowicie się zakończy. Odrywaj dwa ostatnie liście z każdej gałązki łapiąc je w palce i "wyszczypując" lub ucinając nożyczkami. Przycinanie wpływa na to, że kaktus robi się bardziej "gęsty" przed następnym kwitnieniem i cała roślina rośnie dużo lepiej.
7
Kaktusy lubią towarzystwo innych roślin domowych, za to nie lubią przesadzania.
Kaktus Bożonarodzeniowy - pielęgnacja
Udostępnij na FB
  • Komentarze Tipy.pl (14)

Nie będzie widoczny na stronie
 
viola - 2016-11-22
Ja bym nie ryzykowała kaktusa na święta, dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest gwiazda betlejemska. Jednoznacznie kojarzy mi się z Wigilią.
viola - 2016-11-22
Ja bym nie ryzykowała kaktusa na święta, dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest gwiazda betlejemska. Jednoznacznie kojarzy mi się z Wigilią.
tadzior - 2015-07-05
pkt 5. "Zaprzestań podlewania tuż zanim pojawią się pąki."
powinien brzmieć "Bądź prorokiem"
ogrodniczka12 - 2014-11-21
To jest zygokaktus albo inaczej grudnik.
an - 2014-11-21
Nie wiem czy taki ładny ale dowcip jest śmieszny
Nie mam ale dowcip jest śmieszny
Trzy małżeństwa pojechały na wczasy nad morze. Zaraz po przyjeździe faceci chcieli iść nad morze poopalać się, a kobiety powiedziały, że tylko zrobią zakupy i zaraz do nich dołączą. Po godzinie idą nad morze, patrzą, a tu plaża naturystów. Jak okiem sięgnąć, leżą faceci z fujarami na wierzchu i opalają się, ale prawie wszyscy mają głowy przykryte gazetami, ręcznikami lub kapeluszami.
- Jak my teraz poznamy naszych chłopów - denerwuje się pierwsza z kobiet. - tylko fujary im widać, a jedna do drugiej taka podobna.
- To żaden problem- mówi druga - ja mojego Józka poznam po fujarze nawet za daleka. O, patrz, tam leży mój Józek, poznaję go.
- Co ty opowiadasz? - mówi trzecia - To nie jest twój Józek. Powiem ci więcej, on nie jest nawet z naszego osiedla!
re - 2014-11-21
Podlewać kaktus czy kaktusa?
amator - 2014-11-21
A ja stosuję od lat bardzo skuteczną pielęgnację . Na wiosnę wystawiam go na balkon i wnoszę do domu jak temperatura spadnie do ok 2-4 stopni. Pięknie kwitnie w grudniu i powtórka w lutym, marcu
Mr_Jack_ - 2014-11-21
Wbrew temu co tutaj napisano lepiej nie wybierać takiego egzemplarza który ma więcej pączków. Roślina ta wyjątkowo źle znosi nawet niewielką zmianę stanowiska, a co za tym idzie zmianę oświetlenia, szczególnie w okresie kiedy zawiązane są juz pąki kwiatowe. W związku z czym po przyniesieniu ze sklepu do domu pączki na pewno opadną. Najlepiej kupić ją wczesniej zanim jeszcze pojawia sie pąki, albo kiedy pąki sa jeszcze bardzo małe, tylko że na takim etapie trudno określić w sklepie jakiego koloru będą kwiaty. Pozdrawiam
Zibi 61 - 2014-11-21
podczas kwitnienia lepiej nie przestawiać i nie przesadzać,moje kwitną nawet 3 razy w roku:luty,lipiec i koniec listopada,nie podcinam,nawóz w postaci pałeczek i woda cały czas w podstawce
renata67 - 2014-11-21
"Zaprzestań podlewania tuż zanim pojawią się pąki" i co?? kiedy ponownie podlewać??
hayabuska - 2012-11-10
Jeszcze jedna ważna porada- raptowna zmiana stanowiska, w okresie wytwarzania przez roślinę pąków, kończy się ich opadnięciem.
K@S!A - 2012-02-24
"Jeżeli kupujesz po raz pierwszy kaktusa, nie podlewaj go do końca października."
+ A JAK GO KUPIłAM W LUTUM TO TEZ GO NIE MAM PODLEWAC DO KONCA PARZDZIERNIKA . !!
dominika - 2011-11-02
witam,
chcę się dowiedzieć, co oznacza "ostatnie liście z każdej gałązki"? Przygodę z kwiatami dopiero zaczynam, dlatego nie wiem jak mam to rozumieć.
kasiula - 2011-10-20
witam mam pytanie wystawiam grudnia na balkon zaczeły pojawiać się paczki czy powinnam go wnieść do domu czy pozostawić go jeszcze na kilka dni na balkonie
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub